Pociągi z Chorzowa będą jeździły w Tuluzie we Francji

Pociągi z Chorzowa będą jeździły w Tuluzie we Francji

Zakład Alstom Konstal S.A. z Chorzowa rozpoczął produkcję pociągów Metropolis. Będą przeznaczone dla trzeciej linii metra w Tuluzie we Francji. To już trzeci tak duży projekt zakładu Alstom. Wcześniej wyprodukowane tutaj pociągi trafiały już do Rijadu i Dubaju. Wartość przedsięwzięcia to 470 mln euro.

Zakład z Chorzowa będzie odpowiadać za projektowanie, wykonanie testów seryjnych, produkcję, uruchomienie oraz przewiezienie 28 składów z możliwością rozszerzenia na kolejne 25 pojazdów.

Co obejmuje zamówienie?

Trzecia linia metra w Tuluzie we Francji liczy aż 27 kilometrów. Składa się z 21 stacji, a w przyszłości ma obsługiwać pracowników sektora lotniczego. Zamówione przez Francję pociągi mają przewozić 5000 pasażerów w ciągu godziny. Będą posiadały drzwi peronowe oraz system sygnalizacji obciążenia i szybkiego układania torów. Jako dodatkowe udogodnienia Alstom umieści w nich klimatyzację, system wyciszenia akustycznego, oświetlenie LED oraz powłoki antybakteryjne na uchwytach. Umowa obejmuje także sześcioletni okres konserwacji. Pociągi Metropolis jeżdżą już w Budapeszcie i Amsterdamie, dlatego Francja będzie kolejnym europejskim klientem Alstomu.