Nadchodzące wydarzenie w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie": "Historyje spod strzechy" dla miłośników mrożących krew w żyłach historii

Nadchodzące wydarzenie w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie": "Historyje spod strzechy" dla miłośników mrożących krew w żyłach historii

Wkrótce rozpocznie się wyjątkowa seria spotkań, „Historyje spod strzechy”, w muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. Zostały one zaprojektowane specjalnie dla osób o silnych nerwach, które są zafascynowane pełnymi napięcia historiami i tajemniczymi, nierozwiązanymi zagadkami kryminalnymi. Te spotkania to najnowsza propozycja skansenu w Chorzowie.

Jak podano w muzeum, pierwsze ze spotkań, zaplanowane na środę, otworzy cykl opowieści na temat codziennego życia w XIX i XX wieku na terenie Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz innych obszarów, które współcześnie tworzą województwo śląskie. Od kwietnia, prof. UŚ Lech Krzyżanowski będzie poruszał różne tematy co miesiąc, wprowadzając uczestników w barwny świat społecznego życia mieszkańców tych terenów.

Pierwsze spotkanie, zaplanowane na 10 kwietnia o godzinie 17:00, będzie poświęcone tematowi „Życie od podwórka. O przestępcach, ich ofiarach oraz o wymiarze sprawiedliwości na wsi pogranicza śląsko-małopolskiego w XIX i XX wieku”.

Przewidywane tematy na kolejne spotkania obejmują:
– „Ulotne piękno drewnianych świątyń. Rozważania na kanwie burzliwych dziejów XVI-wiecznego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Komorowicach”
– „Wilamowianie czyli opowieść o sąsiadach mówiących w niezrozumiałym języku”
– „Farorz, pleban, ksiądz-dobrodziej. O trudnej sztuce porozumiewania się wiernych i proboszcza w XIX-wiecznych parafiach diecezji wrocławskiej i krakowskiej”
– „Ostatni Ślązak w Berezie. Franciszka Klimy bolesne zmagania z Polską i o Polskę”
– „Niepotrzebne/Niezbędne. Kobieta wiejska na Śląsku, w Małopolsce i w Zagłębiu Dąbrowskim. Marzenia-aspiracje-rzeczywistość”

Seria „Historyje spod strzechy” jest przeznaczona dla dorosłych. Wejście na pierwsze spotkanie jest bezpłatne!