Ktoś zdewastował krzyż w Chorzowie

Ktoś zdewastował krzyż w Chorzowie

W sobotę we wczesnych godzinach od 4:00 do 6:30 został zbezczeszczony krzyż przy parafii św. Jadwigi w Chorzowie, który symbolizuje opór kościoła wobec władz w okresie stalinowskim. Ksiądz Emanuel Pietryga, proboszcz parafii, poinformował Dziennik Zachodni, że jego poprzednik, ks. Gerard Bańka, postawił krzyż w 1956 roku po powrocie z zesłania. Wcześniej komuniści usunęli go ze stanowiska proboszcza parafii.

Ksiądz Emanuel Pietryga, proboszcz parafii św. Jadwigi w Chorzowie, w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim stwierdził, że jechał do kościoła o 3 nad ranem i nie widział śladów wandalizmu.

Ks. Emanuel Pietryga podkreślił, że nieszczęśliwe zdarzenie miało miejsce w miejscu świętym, a konkretnie w miejscu kultu związanego z przeszłością. Granitowy krzyż, zainstalowany przez byłego proboszcza, oznaczał sprzeciw kościoła wobec władz w okresie stalinowskim.

W 1956 roku mój poprzednik, ks. Gerard Bańka, postawił krzyż po powrocie z zesłania. Wcześniej został usunięty ze stanowiska proboszcza przez komunistów – stwierdził ks. Emanuel Pietryga.

Krzyż został ustawiony w pobliżu ogrodzenia wzdłuż strony ulicy Wolności.