Kluczowe skrzyżowanie w Skoczowie czeka na przebudowę – prace projektowe dobiegają końca

Kluczowe skrzyżowanie w Skoczowie czeka na przebudowę – prace projektowe dobiegają końca

Główny punkt komunikacyjny między Śląskiem a Beskidami, a mianowicie skrzyżowanie dróg krajowej 81 i wojewódzkiej 944 w Skoczowie, jest o krok od rozpoczęcia procesu modernizacji. Jak podaje burmistrz tego miasta, Mirosław Sitko, prace projektowe nadzorowane przez samorząd dotyczące tej ważnej inwestycji dobiegają końca.

Podczas rozmowy z PAP, Mirosław Sitko przyznał, że choć prace projektowe nieco się przeciągnęły, to obecnie są już na finiszu. Twierdzi, że często tworzenie dokumentacji trwa dłużej niż sama budowa. Trudne i skomplikowane były negocjacje środowiskowe jednak mamy je już za sobą. Teraz możemy przystąpić do kreowania projektu skrzyżowania i kosztorysu. Prace te mają zakończyć się w listopadzie – podkreśla burmistrz.

Nie kryje entuzjazmu z powodu postępu prac nad projektem. Wyraził przekonanie, że razem z nadejściem nowego roku, GDDKiA ogłosi przetarg na wykonanie prac budowlanych. Zadanie to wpada w ręce GDDKiA, choć to samorząd Skoczowa odpowiadał za przygotowanie dokumentacji.

Według przewidywań burmistrza Sitko, prace budowlane mają ruszyć w nadchodzącym roku i potrwają około dwóch lat. Szacowany koszt inwestycji wyniesie 200 mln złotych. Burmistrz przypomina również o wkładzie gminy, która przeznaczyła na projekt 1,7 mln złotych i planuje wykup ziemi. W budżecie na przyszły rok zarezerwowano na ten cel dodatkowy milion złotych.

W projekcie uwzględniono trzy propozycje rozwiązań drogowych. GDDKiA ma do wyboru jeden z nich do realizacji. Wszystkie te propozycje zakładają utworzenie estakady oraz stworzenie dwupoziomowego skrzyżowania.