Dowiedz się, w jaki sposób zmienią się płace w przyszłym roku

Dowiedz się, w jaki sposób zmienią się płace w przyszłym roku

Rada ministrów do września 2021 roku uchwaliła ustawę zgodnie, z którą w roku 2022 roku minimalna płaca wyniesie 3010 brutto. Zgodnie ze statystykami za minimalną krajową pracuje łącznie ponad 2,2 miliona Polaków w naszym kraju. Dlatego też możemy podkreślić, że życie całkiem sporej grupy osób ulegnie minimalnej poprawie. Dziś przyjrzymy się temu, w jaki sposób Nowy Ład jako program wpłynie na portfele rodaków. Zgodnie z wyliczeniami, z roku na rok zarobki wzrosną o około 7,1%. Minimalna płaca brutto wzrośnie z 2800 do 3010 złotych na umowie o pracę.

Ze względu na to wiele firm będzie musiało dostosować się do sytuacji. Podniosą minimalne płace dla pracowników. Od nowego roku prawie połowa firm w Polsce będzie musiała uchwalić nowe zarobki. Jednak pamiętajmy również o tym, że pracodawcy zwracają uwagę nie tylko na podwyżki płac. Są również zmuszeni do poniesienia większych wydatków związanych z kosztami życia. O wyższej pensji zadecydowała inflacja.

Nowe pensje – czy na pewno mamy się z czego cieszyć?

Okazuje się, że nie wszędzie sytuacja wygląda tak kolorowo, ponieważ wiele osób straci na nowych postanowieniach. Jednak skoro podnoszą kwoty wolne od podatku oraz zwiększają minimalne płace, dlaczego tracimy pieniądze? Okazuje się, że nieznacznie więcej będą zarabiali tylko ludzie, którzy i tak są biedni. Zgodnie z najnowszymi obliczeniami dowiadujemy się, że osoby na wysokich stanowiskach nie skorzystają na nowych ulgach. Co więcej, stracą część swoich pieniędzy. Okazuje się, że nowy system może sprawić, że bogaci zarobią mniej kosztem podwyższenia płac biednych ludzi.