Bezpieczeństwo podczas majówki – porady od chorzowskiej policji

Bezpieczeństwo podczas majówki – porady od chorzowskiej policji

Weekend majowy, okres długo wyczekiwanych wolnych dni, zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu spośród nas to czas na wyjazdy czy spotkania ze znajomymi. Aby jednak ta wyjątkowa pora roku upłynęła bezpiecznie i stanowiła okres udanego odpoczynku, warto przestrzegać kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Z całą pewnością podczas majówki wiele osób będzie uczestniczyć w różnego rodzaju imprezach społecznych, których nieodłącznym elementem jest często alkohol. Warto jednak pamiętać o tym, żeby bawić się w sposób zgodny z normami społecznymi. Przesadnie głośne zachowanie czy zaśmiecanie mogą skończyć się mandatem lub nawet wezwaniem do sądu.

Na te kilka dni wolnych od pracy wiele osób zaplanowało różne wycieczki. Zanim jednak opuścimy nasze mieszkania, powinniśmy pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Choć nie istnieją idealne zabezpieczenia przed włamaniami, samodzielnie możemy znacząco zredukować takie ryzyko – przypomina chorzowska policja.

Planujesz wyjazd na majówkę? Zwracaj uwagę na oszustwa podczas poszukiwania noclegu przez Internet! Niestety oszuści coraz częściej wykorzystują naszą naiwność, oferując nam nieistniejące noclegi. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto zastosować kilka porad:

Sprawdź wiarygodność strony internetowej, na której dokonujesz rezerwacji oraz opinie o niej. Nie udzielaj swoich danych osobowych ani pieniędzy bez wcześniejszego sprawdzenia oferty. Skorzystaj z renomowanych platform rezerwacyjnych, które zapewniają bezpieczeństwo transakcji. Skontaktuj się bezpośrednio z właścicielem obiektu, aby upewnić się co do autentyczności oferty.

W przypadku dłuższych wyjazdów, warto pozostawić klucze do mieszkania zaufanemu sąsiadowi i poprosić go o kilka rzeczy, takich jak codzienne zapalanie światła, otwieranie okna czy drzwi balkonowych oraz wyjmowanie korespondencji ze skrzynki.

Wyjeżdżając na dłużej, nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach publicznych, unikaj przechowywania w domu dużych sum pieniędzy i cennych przedmiotów. Jeżeli to możliwe, przekaż je do przechowania zaufanym osobom lub zdeponuj je w banku. Naucz swoje dzieci dyskrecji i powierzaj klucze od mieszkania tylko zaufanym osobom.

Majówka to idealna okazja do relaksu i zabawy nad wodą. Należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Pływaj zawsze z kimś, kto może pomóc w razie potrzeby. Zawsze noś kamizelki ratunkowe. Unikaj alkoholu przed lub w trakcie pływania. Obserwuj warunki pogodowe i unikaj pływania w przypadku złej pogody. Zawsze bądź świadomy swojego otoczenia.

Zdaniem chorzowskiej policji, mając na uwadze te wszystkie porady, możemy spędzić bezpieczną i udaną majówkę bez konieczności interwencji służb.