Alstom prezentuje w Chorzowie pociągi dla irlandzkiego systemu kolei podmiejskich

Alstom prezentuje w Chorzowie pociągi dla irlandzkiego systemu kolei podmiejskich

W Chorzowie firma Alstom ujawniła jeden z pociągów, które są obecnie w produkcji dla irlandzkiego operatora kolejowego Iarnród Éireann, znane też jako Irish Rail. Te specjalnie zaprojektowane pojazdy zostaną użyte do obsługi podmiejskiej sieci kolejowej w Dublinie. Zlecenie na ich produkcję jest częścią 10-letniej umowy ramowej, która została zawarta w grudniu 2021 roku. Dzięki tej umowie Koleje Irlandzkie mają możliwość zamówienia aż do 750 wagonów, zarówno elektrycznych jak i akumulatorowo-elektrycznych. Pojazdy te będą częścią sieci DART+ (Dublin Area Rapid Transit), której uruchomienie planowane jest na rok 2025.

W ramach pierwszego zamówienia produkowane są 37 pięciowagonowych jednostek, w tym 31 napędzanych akumulatorowo-elektrycznie (BEMU) oraz 6 czysto elektrycznych (EMU). Zamówienie to obejmuje również 15-letni okres konserwacji tych pojazdów. Pociągi X’trapolis™, które są produkowane w Chorzowie, zostaną specjalnie dostosowane do potrzeb programu DART+ i stanowić będą pierwszą nowoczesną flotę akumulatorowych pojazdów kolejowych w Irlandii.

Każdy z tych niskopodłogowych pociągów będzie miał długość 82 metrów i będzie w stanie pomieścić aż 545 pasażerów. Aby zapewnić jak najwyższy komfort wszystkim podróżnym, pociągi te zostaną wyposażone w szerokie przejścia i schody automatycznie wysuwane. W pociągach znajdować się będą również specjalne strefy dla rowerzystów i rodzin, a także ładowarki dla telefonów, e-rowerów i skuterów elektrycznych, które będą łatwo dostępne dla podróżnych. Bezpieczeństwo pasażerów i pracowników zapewnią zaawansowane systemy monitoringu wideo.

Fabryka Alstom w Chorzowie jest jednym z największych zakładów produkcyjnych tej firmy na świecie. Pociągi wyprodukowane tutaj trafiają do wielu krajów, takich jak Holandia, Niemcy, Dania, Rumunia, Dubaj czy Rijad. Tego roku fabryka w Chorzowie ma powód do świętowania, gdyż obchodzi swoje 160-lecie.