Uroczysta inauguracyjna sesja Rady Miasta i prezydenta w Chorzowie znamionuje nową erę rządów

Uroczysta inauguracyjna sesja Rady Miasta i prezydenta w Chorzowie znamionuje nową erę rządów

W mieście Chorzów, dnia 6 maja odbyło się uroczyste zaprzysiężenie Rady Miasta oraz nowego prezydenta Szymona Michałka. Wydarzenie to miało miejsce w chorzowskim ratuszu. Podczas tego zgromadzenia, Szymon Michałek obwieścił, kto będzie jednym z jego wiceprezydentów. W trakcie sesji wyłoniono również przewodniczącą i wiceprzewodniczących Rady Miasta.

Na inauguracji, której miejsce miało sali sesyjnej Rady Miasta w Chorzowie, Szymon Michałek oraz radni kolejnej kadencji zostali zaprzysiężeni. Przez swoją przemowę, Michałek zaznaczył, że jednym z kluczowych punktów jego programu jest kwestia stadionu klubu piłkarskiego Ruch. Wskazał na fakt, że trzech z ośmiu honorowych obywateli miasta zasłużyło sobie na tę godność jako zawodnicy tej drużyny.

Szymon Michałek podkreślił także znaczenie mieszkań komunalnych dla miasta Chorzów, nazywając je „ubikacją na półpiętrze” XXI wieku. Prezydent wyraził swoje pragnienie otoczenia się ludźmi, którzy są od niego mądrzejsi. Podczas swojego przemówienia po zaprzysiężeniu, Michałek wyraził nadzieję na powrót Chorzowa do społeczeństwa obywatelskiego, bez sytuacji podobnych do tych, które miały miejsce w czasie kampanii wyborczej.

Na ceremonii obecni byli również inni politycy, tak jak posłanka KO Ewa Kołodziej, która chwaliła nowo zaprzysiężonego prezydenta za zachowanie „słuchu społecznego”. Wśród gości znaleźli się także posłowie tacy jak Michał Gramatyka z Trzeciej Drogi, Łukasz Ścieborowski z KO czy też europosłanka Izabela Kloc z PiS-u. Szymon Michałek wyraził krytykę wobec byłego prezydenta miasta Andrzeja Kotali, który zgodził się na wycinkę około 1200 drzew na historycznych terenach Parku Śląskiego.

Podczas inauguracyjnej sesji ujawniono również nazwisko jednego z wiceprezydentów Chorzowa. Szymon Michałek ogłosił, że Elżbieta Popielska będzie jednym z dwóch wiceprezydentów miasta. Wcześniej Popielska pełniła funkcję wicewójta w gminie Rudziniec niedaleko Gliwic. Jest to osoba specjalizująca się w pozyskiwaniu funduszy unijnych i uważana za wybitnego menadżera.

Podczas sesji inauguracyjnej wybrano też nową przewodniczącą Rady Miasta Chorzów. Katarzyna Sudoł, proponowana przez nowego prezydenta, została przewodniczącą rady. Za jej wyborem głosowało 21 osób, a jedynie dwie były przeciwne. Katarzyna Sudoł nie miała wcześniej doświadczenia w roli radnej, ale zapewniała, że zamierza korzystać z pomocy bardziej doświadczonych kolegów radnych.