Zmiany w taryfie transportu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: wiosna przynosi nowe możliwości dla pasażerów

Zmiany w taryfie transportu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: wiosna przynosi nowe możliwości dla pasażerów

Transport GZM wprowadza istotne zmiany w swojej taryfie biletowej. Wycofuje standardowe 30-dniowe bilety oraz tzw. „kolorowe” Metrobilety, zastępując je nowymi, bardziej uniwersalnymi Metrobiletami. Te ostatnie umożliwią nie tylko podróżowanie komunikacją miejską GZM, ale również Kolejami Śląskimi i POLREGIO. Wprowadzenie zmian poprzedziło uruchomienie usługi Metrorower kilka dni wcześniej.

Posiadacze biletów okresowych mogą cieszyć się teraz dodatkowym udogodnieniem – bezpłatne korzystanie z Metroroweru do 60 minut dziennie. Ta innowacja to rezultat porozumienia między GZM, Województwem Śląskim, Kolejami Śląskimi i POLREGIO podpisanego w grudniu 2023 roku. Na mocy tego porozumienia, wszystkie standardowe bilety 30-dniowe przekształcone zostały w Metrobilety, które umożliwiają podróżowanie również pociągami.

„Dzięki tej zmianie, pasażerowie zyskują na elastyczności i łatwości przemieszczania się po Metropolii. Potrzebny jest tylko jeden bilet, który umożliwia korzystanie z najszybszych dostępnych połączeń i dogodnych przesiadek – bez konieczności analizowania taryf różnych przewoźników”, mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zaznacza również, że pilotaż intensywnej integracji trwa do końca roku, z nadzieją na rozszerzenie zmian na kolejne bilety.

W ofercie pojawi się Metrobilet Miasto 30 za 119 zł, umożliwiający podróżowanie przez 30 dni na terenie jednego miasta. W cenie biletu pasażerowie będą mogli skorzystać również z pociągów na terenie wybranego miasta. Cena tego biletu wzrośnie jednak o 10 zł, co jest wynikiem rosnących cen energii i paliw. Istnieje także możliwość zakupienia Metrobiletu 2 Miasta 30 za 149 zł, który pozwala na podróżowanie wszystkimi środkami transportu w dwóch wybranych i sąsiadujących ze sobą miastach.

Nowy Metrobilet Obszarowy nie ogranicza podróżujących do konkretnych stref, jak było to w przypadku poprzednich „kolorowych” Metrobiletów. Będzie on umożliwiał swobodne przemieszczanie się po całej sieci komunikacji miejskiej GZM oraz między 3 a 6 sąsiadującymi miastami obsługiwanymi przez kolej. Dla dotychczasowych użytkowników „kolorowych” Metrobiletów to oszczędność ponad 30 zł miesięcznie, jako że cena nowego biletu wyniesie 189 zł.

Z kolei Metrobilet Sieć 30 za 249 zł zapewni dostęp do wszystkich połączeń komunikacji miejskiej GZM i wszystkich połączeń kolejowych na obszarze Metropolii. To tańsza o 50 zł alternatywa dla poprzedniego biletu Cała Metropolia za 299 zł, a dodatkowo zapewnia nowe połączenia obsługiwane przez POLREGIO.

W ofercie pojawi się także Metrobilet 24 h umożliwiający podróżowanie po całej sieci GZM i na wszystkich liniach kolejowych na obszarze Metropolii. Ten bilet uprawnia również do przejazdu pomiędzy Tarnowskimi Górami a Siewierzem, z możliwością zatrzymania się na Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Pyrzowicach. Wszystkie te bilety zastąpią dotychczasowe Metrobilety „kolorowe” i imienne bilety 30-dniowe Transport GZM.

Podkreślenia wymaga, że wycofane zostają dotychczasowe Superbilety „kolorowe” oraz bilety liniowe Kolei Śląskich. Na wniosek Kolei Śląskich, spółka przestaje również emitować bilety z ofert „Taryfa pomarańczowa”, „Silesia 24”, „EuroSilesia24”. Przewoźnik postanowił równocześnie wycofać ze sprzedaży „Bilet Śląski”.

Nowe Metrobilety 30-dniowe dostępne będą jedynie w systemie Transport GZM, za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub karty po zakupie w automatach biletowych, Punktach Obsługi Pasażera lub punktach sprzedaży. Będzie możliwość zakupu także Metrobiletu 24 h w tych samych punktach oraz w innych aplikacjach mobilnych: Mobilet, jakdojade, zbiletem.pl, mPay, SkyCash.