Nauczyciel z Chorzowa otrzymał wyróżnienie na gali BohaterONy

Nauczyciel z Chorzowa otrzymał wyróżnienie na gali BohaterONy

Adam Lichota, nauczyciel historii i wychowania fizycznego, otrzymał wyróżnienie na finałowej gali BohaterOny 2020. Każdego roku nagrodę otrzymują osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do promowania polskiej historii XX wieku.

Nauczyciel pracuje w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. M.  Batko i w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Chorzowie. Jest również organizatorem niezwykłej inicjatywy – Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju.

Kto może otrzymać nagrodę BohaterONy im. Powstańców Warszawskich?

Wyróżnienie mogą otrzymać osoby oraz instytucje, które wzięły udział w promowaniu wiedzy o polskiej historii współczesnej oraz w edukacji patriotycznej w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Celem przyznawania nagrody jest zachowanie pamięci o osobach, które walczyły o stolicę, szczególnie w Powstaniu Warszawskim. W roku 2020 otrzymało ją 25 podmiotów. Wśród nich znajdują się przedsiębiorstwa, instytucje, organizacje oraz osoby. Wygrać można było w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit, pasjonat oraz dziennikarz.

W jakiej kategorii BohaterOny zwyciężył Adam Lichota?

Adam Lichota z Chorzowa otrzymał wyróżnienie w kategorii nauczyciele. Uzasadnieniem był fakt, że mężczyzna potrafi opowiadać o historii Polski XX wieku w nieszablonowy sposób – przez pryzmat wydarzeń sportowych. Nauczyciel jest również organizatorem inicjatywy Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, który upamiętnia Marsz Śmierci z Auschiwtz do Gliwic.

Na czym polega bieg?

W pierwszej części wydarzenia młodzież szkolna biegnie w sztafetach trasą Marszu Śmierci. Dodatkowo, w czasie odbywania się biegu, lokalne społeczności w dziewięciu miejscach pamięci oddają hołd poległym. Wszystkie stacje łączy ogień pobrany spod ściany śmierci KL w Auschwitz. Drugim etapem wydarzenia jest sesja popularno-naukowa. W tym roku 300 uczestników słuchało relacji urodzonego w Auschwitz Ryszarda Mauchulika.