Letnie oblicze dawnej wsi odkrywane na nowo w Górnośląskim Parku Etnograficznym

Letnie oblicze dawnej wsi odkrywane na nowo w Górnośląskim Parku Etnograficznym

20 sierpnia, to wyjątkowa niedziela dla osób zaintrygowanych duchem minionych lat i chcących bliżej poznać codzienność wiejską. Właśnie tego dnia, Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie zaprasza na specjalne wydarzenie „O zbożach, chlebie i ziołach”.

Jest to niepowtarzalna okazja, aby z bliska przyjrzeć się jak wyglądało letnie życie na dawnej wsi. Organizatorzy oferują swoim gościom różnorodne warsztaty, fascynujące pokazy oraz kolorowy jarmark a także możliwość uczestnictwa w tradycyjnych obrzędach.

W kulturze chłopskiej, miesiąc sierpień kojarzył się z czasem najcięższej pracy, która była kulminacją rocznych starań o jak najbogatszy plon. Zioła, które pełniły istotną rolę w codziennym życiu, nabierały szczególnej mocy po poświęceniu ich w kościele w dniu Matki Boskiej Zielnej. Podczas wydarzenia, zainteresowani dowiedzą się więcej o medycynie ludowej i zastosowaniu poszczególnych ziół, sposobie sporządzania leków, wywarów, ekstraktów czy maści. Najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił podczas warsztatów tworzenia zielników.

Impreza ma również na celu przypomnienie tradycji dożynkowych. Tegoroczny obrzęd rekonstruowany będzie przez folklorystyczny zespół Bojszowianie. Rozpoczną oni swoją działalność od uroczystego pochodu dożynkowego, który ruszy spod chałupy z Bykowiny i skieruje się do kościoła. Po mszy, grupa da koncert ludowych piosenek i pieśni pod sceną.

Kiermasz z rękodziełem oraz stoiska ze ziołami i miodem to kolejne atrakcje tego dnia. Początek imprezy zaplanowano na godzinę 13.