Konserwacja znanego obiektu parkowego w Chorzowie: Rzeźby "Matka z dzieckiem"

Konserwacja znanego obiektu parkowego w Chorzowie: Rzeźby "Matka z dzieckiem"

Bezpośrednio z Parku Róż, który znajduje się w Chorzowie, słynna rzeźba przedstawiająca matkę z dzieckiem stworzona przez Andrzeja Szczepańca, również znanego jako „Setty”, zostanie poddana renowacji konserwatorskiej. Ta praca przywrócenia dawnej chwały rzeźby odbędzie się w tym tygodniu, gdzie rzeźba zostanie przewieziona do warsztatu. Zespół specjalistów z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach będzie odpowiedzialny za jej odnowienie, a studenci uczelni będą miały okazję uczestniczyć w tym procesie.

Park Róż, oddzielający centrum Chorzowa od dzielnicy Klimzowiec, jest miejscem często odwiedzanym przez mieszkańców regionu. Ceniony za swoje atrakcje, takie jak dwa stawy – jeden z nich posiada imponującą fontannę – różnorodne ptaki wodne, drzewa tworzące alejki i popularny plac zabaw, park jest również znany z jego tarasowego głównego wejścia od strony miasta.

Na środku tych kwiecistych tarasów od 1979 roku stoi wyjątkowa rzeźba białej matki unoszącej niemowlę ponad swoją głową w geście miłości. Mieszkańcy bardzo cenią to dzieło, dlatego ostatnie tygodnie przyniosły im niepokój, kiedy zobaczyli rzeźbę owiniętą w folię i częściowo odcinającą się od swojego podstawy. Miasto wyjaśniło, że rzeźba została stworzona z unikalnego materiału – drutu wzmacniającego zalany żywicą. Chociaż była konserwowana na zewnątrz w 2000 roku i ponownie w 2015 roku, jej obecny stan nie jest już najlepszy. Zauważono nowe ubytki i pęknięcia spowodowane korozją metalu pod jasnym pokryciem. Dlatego teraz konieczna jest renowacja wewnętrznej konstrukcji rzeźby.

Agnieszka Trzos, z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, będzie nadzorować pracę konserwatorską razem ze studentami. Kosztami pokryje jedynie miasto, które zapewni transport i materiały. Prace obejmują odnowę elementów zbrojenia, uzupełnienie ubytków oraz nałożenie nowych warstw pokrycia.