Chorzów zdobywcą tytułu lidera w kategorii "Przestrzeń" podczas 2. edycji Indeksu Zdrowych Miast

Chorzów zdobywcą tytułu lidera w kategorii "Przestrzeń" podczas 2. edycji Indeksu Zdrowych Miast

Minione wtorkowe wydarzenie, odbywające się w ramach Kongresu Open Eyes Economy Summit w Krakowie, to gala inauguracyjna drugiej odsłony Indeksu Zdrowych Miast. Wśród laureatów konkursu znalazło się miejsce, które niespodziewanie wybiło się na czoło w kategorii „Przestrzeń” – Miasto Chorzów.

Zdrowie jest aspektem życia, na który społeczeństwo kładzie duży nacisk. Przedstawiciele Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, Grupy LUX MED oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie postanowili ponownie ocenić, które z miast posiadających prawa powiatu oferują najkorzystniejsze warunki dla zachowania jak najwyższego poziomu zdrowia ludności.

Organizatorzy skorzystali z doświadczeń pierwszej edycji i wprowadzili niezbędne modyfikacje, mające na celu zapewnienie ciągłości szacowania indeksu za pomocą dostępnych i porównywalnych danych. Dlatego też zakres indeksu, obejmujący miasta na prawach powiatu, pozostał niezmieniony, co umożliwia porównanie miast o podobnych funkcjach dla swoich mieszkańców w wielu aspektach ich życia.

Podobnie jak rok wcześniej, skupiono się na ośmiu kluczowych obszarach: zdrowiu, ludności, usługach komunalnych i społecznych, edukacji, mieszkaniach, środowisku, infrastrukturze oraz przestrzeni. Dzięki temu Indeks Zdrowych Miast 2023 stanowi cenne narzędzie pokazujące różnice między miastami w poszczególnych kategoriach, ale także zmiany sytuacji wybranych miast na przestrzeni czasu. Te informacje dostarczają samorządom wartościowej wiedzy na temat tego, na co powinni zwracać uwagę podczas kształtowania polityki miejskiej, aby tworzyć warunki sprzyjające zdrowej i zrównoważonej przestrzeni.

21 listopada, podczas Kongresu Open Eyes Economy Summit w Krakowie, odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników drugiej edycji Indeksu Zdrowych Miast. W trakcie ceremonii wręczono nagrody najwybitniejszym w poszczególnych kategoriach. Chorzów okazał się nieosiągalny dla konkurencji w kategorii „Przestrzeń”, awansując o jedno miejsce od ostatniego roku i zdobywając pierwsze miejsce.

– Podczas uroczystej gali (…) miałem zaszczyt odebrać nagrodę dla naszego miasta. Złożone m.in. z naukowców gremium doceniło dbałość o równowagę przestrzenną w mieście oraz sporą ilość terenów, które korzystnie wpływają na zdrowie mieszkańców – mówi wiceprezydent Marcin Michalik.

Warto dodać, że Chorzów osiągnął wysokie miejsca również w innych kategoriach, plasując się na 6. miejscu w kategorii „Środowisko” oraz 4. miejscu w kategorii „Mieszkalnictwo”.