Wysokie temperatury a życie zwierząt w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

Wysokie temperatury a życie zwierząt w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

W drugiej połowie sierpnia nastała pogoda typowa dla wakacji, charakteryzująca się upałem, wilgotnością i burzami. Ten stan atmosferyczny miał pozytywny wpływ na zwierzęta żyjące w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. Z radością korzystały z otwartych przestrzeni, co umożliwiło obserwację ich zachowań przez odwiedzających ogród. Niektóre ze zwierząt można było zauważyć odpoczywające w miejscach o niższej temperaturze lub będące w cieniu na wybiegach. Było to jednym z prostych mechanizmów, które zwierzęta stosowały, aby radzić sobie z upałem.

Zwierzęta zamieszkujące ogrody zoologiczne reprezentują wiele różnorodnych gatunków z całego globu. Pochodzą z różnych stref klimatycznych, dlatego letnie upały w Polsce dla niektórych są naturalne, podczas gdy dla innych są zupełnie obce. Większość zwierząt wybiera aktywność na początku dnia lub wieczorem, podczas gdy w ciągu dnia preferują odpoczynek w cieniu, który jest dostępny na terenie zoo w Parku Śląskim. Jeśli jednak cień na wybiegu nie byłby wystarczający, mieszkańcy chorzowskiego zoo mają możliwość schronienia się w budynkach hodowlanych, gdzie temperatura jest znacznie niższa. Wszystkie zwierzęta mają zapewniony nieograniczony dostęp do wody.

Pomimo różnic wynikających z miejsca pochodzenia zwierząt, wszystkie są dobrze przystosowane do naszego klimatu i nie ma powodu do obaw o ich samopoczucie podczas aktualnej fali upałów.

– W naszym zoo większość zwierząt urodziła się już w innych ogrodach zoologicznych w Europie. W dużej mierze są one już przystosowane do warunków panujących w naszym kraju. Dobrym przykładem mogą być nasze gepardy, które uwielbiają bawić się na śniegu podczas zimy – komentuje Daria Kroczek, pracownik Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.