Weekendowy relaks wśród kwiatów i roślin: Ogród Społeczności Parkowej w pełnej krasie

Weekendowy relaks wśród kwiatów i roślin: Ogród Społeczności Parkowej w pełnej krasie

Zachęcające ciepło lata sprawia, że pojawia się naturalna chęć opuszczenia przestrzeni domowej i zanurzenia się w otoczenie natury. Idealnym miejscem na weekendowe przechadzki jest Ogród Społeczności Parkowej, dostępny dla zwiedzających w całej swej okazałości od sierpnia. Ta niewielka enklawa zieleni, powstała na terenie Parku Śląskiego w 2022 roku, jest dodatkiem do mapy parkowych atrakcji, gdzie lokalni entuzjaści roślin mają możliwość pielęgnowania swoich kwiatów, tworząc tym samym to unikalne miejsce.

Od 2022 roku, Ogród Społeczności Parkowej funkcjonuje na obszarze Parku Śląskiego, usytuowany przy al. Harcerskiej, w bliskim sąsiedztwie integracyjnego placu zabaw. W otoczeniu drewnianej altany przeznaczonej do pikników, domku na narzędzia i ławek, miłośnicy parku umieszczają swoje kwiaty i rośliny. Najlepszy efekt ich pracy można podziwiać w pełni lata, kiedy okolica tonie w kolorach setek kwitnących roślin.

Ogród stanowi wydzielony i odpowiednio ogrodzony obszar, znajdujący się tuż obok wodnego placu zabaw, niedaleko ścieżki zdrowia i Alei Harcerskiej – mówi przedstawiciel Parku Śląskiego – Miejsce to jest stworzone z myślą o tych, którzy czerpią przyjemność z prac ogrodowych ale z różnych powodów nie mają możliwości posiadania własnej działki.

Ogród jest dostępny dla wszystkich od godziny 7 rano do późnych godzin wieczornych. Każdy kto pragnie poczuć urok pracy z roślinami i glebą może skorzystać z tej okazji bez żadnych ograniczeń.

Miejsce to oferuje działkowcom wszelkie niezbędne narzędzia ogrodnicze — grabie, motyka czy konewka. Na terenie ogrodu dostępna jest woda z sieci oraz zgromadzona deszczówka, co znacznie ułatwia podlewanie roślin. W czasie upałów można schować się pod drewnianą altaną i delektować się widokiem tego wyjątkowego ogrodu.

Koszt budowy Ogrodu Społeczności Parkowej wyniósł 827 tysięcy złotych. Realizacja projektu była możliwa dzięki środkom z II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego (ponad 480 tysięcy złotych) oraz unijnego programu JESSICA.