W tym roku branża budowlana ma przed sobą niezwykle ciężką zimę

W tym roku branża budowlana ma przed sobą niezwykle ciężką zimę

Firmy budowlane stają się coraz bardziej niewypłacalne, ponieważ spowalniają inwestycje, banki ograniczają akcję kredytową, a koszty budowy rosną. Oprócz firm cierpiących podczas „długiej zimy” ucierpią także inne sektory gospodarki.

Grzegorz Kwieciński mówi, że od początku roku niewypłacalność w sektorze budowlanym wzrosła o około jedną czwartą i należy się spodziewać dalszego pogorszenia. Kwieciński ostrzega, że sezonowe zmniejszenie aktywności w okresie zimowym może przedłużyć się na przyszły rok.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 roku upadłość ogłosiło 46 firm budowlanych – podaje GUS. W całym 2021 roku upadłość ogłosiło 40 firm.

Firmy budowlane mają trudności z uzyskaniem finansowania ze względu na zły status kredytowy i ostrożną politykę banków. Osoby chcące kupić np. mieszkanie nie są w stanie pożyczyć pieniędzy. Instytucje z branży budowlanej są szczególnie nielubiane przez instytucje finansowe ze względu na ich restrykcyjną politykę. Według Kwiecińskiego z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych firmy, które finansują swoją działalność ze środków własnych, mają poduszkę płynnościową i prowadzą portfel zamówień, są oceniane hojniej.