W Chorzowie planowana jest rewitalizacja budynku rzeźni. Następny w kolejce jest rynek

W Chorzowie planowana jest rewitalizacja budynku rzeźni. Następny w kolejce jest rynek

Z najnowszych informacji dowiadujemy się, że architekt Maciej Franta tworzy projekt dotyczący rewitalizacji budynku rzeźni w Chorzowie. Podobno podobnej odnowy doczeka się również chorzowski rynek. Aktualnie trwają pracę nad długo już wyczekiwaną koncepcją. Aktualnie projektem zajmuje się biuro niezwykle znanego architekta. Dlatego też mieszkańcy liczą na spektakularne efekty. Jeżeli pieniędzy z dofinansowania będzie dostatecznie dużo, władze miasta spodziewają się również tego, że zlecą odnowienie miejskiego rynku.

Rewitalizacja miastowego obiektu miała miejsce również w Chełmie https://chelminfo.pl/2021/12/20/rewitalizacja-kaplicy-sw-mikolaja-coraz-blizej-realizacji/.

Dawna rzeźnia miejska jest kompleksem budynków, który funkcjonuje w tym mieście dokładnie od 1901 roku. Był to prawdopodobnie najnowocześniejszy budynek w połowie lat 80. Jednak na te czasy jest to jeden z wielu zabytków znajdujących się w Chorzowie. Dlatego też miasto zebrało środki niezbędne na to, aby odnowić niektóre budynków w tej okolicy. Tym bardziej że rzeźnia przestała działać już 30 lat temu. Dlatego budynek tak naprawdę stał się niepotrzebnym nikomu nieużytkiem.

Budynek popadał w coraz większą ruinę od kilku dekad – czas na zmiany!

Zgodnie z odniesieniami rzeźnia, która nie działa w Chorzowie od kilkudziesięciu lata, popadała w ruinę. Najgorszym dla rzeźni wydarzeniem był pożar, który wybuchł około 7 lat temu. Dach masarni przy ulicy Krakusa zawalił się i dokonał nieodwracalnych dla budynku zniszczeń. Mało kto od tamtej pory wierzył w to, że uda się uratować, chociaż część tego kompleksu budynków. Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Pojawiły się osoby, które mają w planach uratować zabytkowy kompleks. Ma on dla miasta ogromną wartość, ponieważ znajduje się tam od ponad 100 lat.

Biuro Franta Group dzięki licznym dofinansowaniom zajmuje się aktualnie produkcją planów dotyczących odbudowy kompleksu budynków. Chociaż jest to niezwykle trudne zadanie. Mają ambicje, aby przywrócić budynek rzeźni do lat dawnej świetności. Jeżeli im się powiedzie, chcą zaoferować swoje dalsze usługi dla miasta. Mieliby wówczas wyremontować rynek miejski. Z aktualnych danych wynika, że na obszarze dawnych rzeźni miejskich prawdopodobnie powstaną nowoczesne budynku użytkowe. Mają to być mieszkania i teren wypoczynkowy dla mieszkańców z Chorzowa.