Uroczystość ślubowania uczniów klas mundurowych II LO w Chorzowie

Uroczystość ślubowania uczniów klas mundurowych II LO w Chorzowie

29 listopada okazał się być dniem pełnym emocji dla uczniów II Liceum Ogólnokształcącego zwanego „Ligonem” w Chorzowie. Tego dnia klasy pierwsze Ogólnego Przygotowania Wojskowego miały zaszczyt składać swoje ślubowanie na miejscowym rynku. Ale zanim uczestniczyli w tym ważnym wydarzeniu, odbyli uroczysty marsz przez miasto, począwszy od złożenia kwiatów na grobie patrona szkoły, Juliusza Ligonia, a następnie uczestnicząc w krótkiej mszy w kościele pod wezwaniem św. Barbary.

Jedna z uczennic, Magdalena Lasota, przed ceremonią podzieliła się swoimi uczuciami: „Emocje ogarnęły nas już od samego rana. Większość z nas jest zestresowana. Mam nadzieję, że nic nie przeszkodzi nam w ślubowaniu. Przygotowywaliśmy się do tej ceremonii przez ostatnie dwa tygodnie”.

Dzień ślubowania, przypadający na listopad, nie został wybrany przypadkiem. Jak wyjaśniła dyrektor szkoły, Grażyna Widera, tego dnia w historii Polski doszło do wybuchu powstania listopadowego. W wojsku datę tę obchodzi się jako Dzień Podchorążego.

Podczas ceremonii wiele osób awansowało na wyższe stopnie wojskowe, takie jak młodszy kadet, kadet, starszy kadet i kadet plutonowy. A dla niektórych uczniów, był to dzień pełen niespodzianek. Jak wyjaśniła Natalia Kaszuba, dowódca szkoły z klasy 4b, „na poligonie uczestniczymy w zajęciach, które sprawdzają nasze umiejętności wojskowe i fizyczne. Na koniec zostają najtwardsi. Nigdy nie wiadomo ile osób otrzyma Żelaznego Kadeta. To zawsze jest tajemnica”.

Pierwsza klasa Ogólnego Przygotowania Wojskowego została otworzona w II LO „Ligon” na mocy porozumienia z Ministrem Obrony Narodowej. Uczniowie tej klasy spędzają około sześciu godzin tygodniowo na naukę związaną z szeroko rozumianym przygotowaniem wojskowym.