Uczniowie z Chorzowa przechodzą do ogólnopolskiego finału CanSat 2023/2024 organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną

Uczniowie z Chorzowa przechodzą do ogólnopolskiego finału CanSat 2023/2024 organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną

Do finałowego etapu prestiżowego konkursu CanSat 2023/2024, prowadzonego pod egidą Europejskiej Agencji Kosmicznej, przebiła się drużyna TeslaSat z chorzowskiego Technikum Mechaniczno-Elektrycznego noszącego imię Nikoli Tesli. Konkurs ten jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie nauk ścisłych w Polsce.

Współorganizatorem tej edukacyjnej inicjatywy jest ESERO Polska, działający pod patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej program edukacyjny, mający na celu wspieranie nauczania nauk ścisłych. Do końcowego etapu rywalizacji, który odbędzie się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, zakwalifikowało się jedynie sześć najbardziej utalentowanych drużyn z całego kraju.

Konkurs CanSat opiera się na skonstruowaniu miniaturowej sondy badawczej, która musi zmieścić się w pojemniku o wielkości puszki po napoju. Misją uczestników jest przeprowadzenie różnorodnych badań i eksperymentów podczas lotu rakietą oraz spadania sondy na spadochronie. Uczniowie muszą wykazać się kreatywnością i umiejętnościami inżynierskimi, montując w CanSacie niezbędne podzespoły satelity, takie jak jednostkę zasilania, moduł komunikacyjny czy komputer pokładowy.

Zdobyte przez uczniów doświadczenie podczas udziału w konkursie CanSat jest nieocenione. Uczestnicy mają okazję przechodzić przez wszystkie etapy typowego projektu kosmicznego – począwszy od określenia celów misji, przez pozyskiwanie funduszy, promowanie projektu, projektowanie CanSata, integrację komponentów, testowanie systemu, aż po raportowanie i analizę zebranych danych naukowych.