Szczególne drzewa w Chorzowie: Jesiony wyniosłe stają się pomnikami przyrody

Szczególne drzewa w Chorzowie: Jesiony wyniosłe stają się pomnikami przyrody

Do uzyskania statusu przyrodniczego pomnika, drzewo musi spełniać szereg warunków, które różnią się w zależności od wielu czynników. Wskaźniki takie jak wiek osobnika, rzadkość jego występowania czy rozmiary są często brane pod uwagę. Ważne mogą być także związki z historią lub kulturą, a nawet istotne walory estetyczne lub naukowe, które drzewo posiada.

W ubiegły czwartek, na skutek uchwały Rady Miasta Chorzowa, dwa jesiony wyniosłe (Fraxinus excelsior), rosnące przy ulicy Antoniów, zostały oficjalnie uznane za pomniki przyrody. Decyzję tę poparło 23 zgromadzonych radnych z 24 obecnych. Jedna osoba postanowiła wstrzymać się od głosu. W konsekwencji uznania tych jesionów za pomniki przyrody, wprowadzono szereg zakazów mających na celu zabezpieczenie i ochronę tych unikalnych drzew. Jest to interesujące, biorąc pod uwagę fakt, że ten gatunek drzew może dożywać ponad 200 lat. Obwody pni tych wyjątkowych okazów wynoszą odpowiednio 430 cm i 414 cm.

W kontekście nadania statusu pomnika przyrody, na facebookowym profilu „Miasto Chorzów” zorganizowano konkurs mający na celu wybranie imion dla jesionów. Ostatecznie, decyzja zapadła na Karla i Franciszkę. Te wybrane imiona mają swoje korzenie w historii miasta – nawiązują do małżeństwa Rheinbabenów, dziedziców michałkowickich, którzy byli założycielami folwarku dworskiego Antoniów.

Suspicja wskazuje, że to właśnie Rheinbabenowie mogli zasadzić te drzewa. Zmarli oni w drugiej połowie XIX wieku, a teraz będą upamiętnieni poprzez te imponujące jesiony wyniosłe. Znacząca część ich spuścizny przetrwała do dziś w postaci tych majestatycznych drzew.