Przyrodnicza wędrówka po "Żabich Dołach" z przewodnikiem

Przyrodnicza wędrówka po "Żabich Dołach" z przewodnikiem

Park krajobrazowy „Żabie Doły”, znany jest jako jeden z najbardziej fascynujących miejsc w Chorzowie i okolicznych miasteczkach. W nadchodzącą sobotę, 30 września 2023 roku, na amatorów przyrody czeka niepowtarzalna okazja uczestnictwa w spacerze edukacyjnym pod opieką przewodnika.

Adam Balon – ekspert i entuzjasta natury oraz wykładowca II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich, poprowadzi tę pieszą wycieczkę po obszarze przyrodniczym „Żabie Doły”. Zapraszamy na początek trasy o godzinie 10.00 przy ulicy Głównej w Chorzowie, gdzie znajduje się parking obok nieczynnego basenu w Dolinie Górnika. Organizatorzy zwracają uwagę, że ze względu na specyficzne warunki terenowe, uczestnicy powinni zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie trekkingowe. Całość trasy planowana jest na około 3 godziny.

„Żabie Doły”, to obszar zajmujący ponad 226 hektarów, położony na granicy trzech miast: Chorzowa, Bytomia i Piekar Śląskich. Wielka część tego terenu znajduje się w granicach Chorzowa.

Te tereny są cennym przykładem na to, jak zniszczona przez działalność człowieka natura potrafi się odrodzić. To miejsce, położone w sercu Górnośląskiego okręgu przemysłowego, przez wieki było eksploatowane przez liczne gałęzie przemysłu. Znajdowały się tu kopalnie rud srebra, cynku i ołowiu, a później kopalnie węgla kamiennego. Teren ten był również miejscem działania hut cynku, a następnie żelaza. Dodatkowo tereny nieużytkowe służyły jako składowisko odpadów przemysłowych. Zmniejszenie tych typów czynności ludzkich pod koniec poprzedniego stulecia, przyczyniło się do stopniowego powrotu dzikiej przyrody – tak informuje strona Śląskie Travel.