Poszukiwania genetycznych bliźniaków: "Dzień Dawcy Szpiku" na horyzoncie w Chorzowie

Poszukiwania genetycznych bliźniaków: "Dzień Dawcy Szpiku" na horyzoncie w Chorzowie

Zespołowi Szkół Technicznych nr 1 w Chorzowie nie jest obca idea dawstwa szpiku. Za kilka dni, poprzez jedną z kolejnych edycji wydarzenia o nazwie „Dzień Dawcy Szpiku”, planują szerzyć świadomość na ten temat. Fundacja DKMS Polska, która od wielu lat mocno zaangażowana jest w walkę przeciwko nowotworom krwi i innym chorobom układu krwiotwórczego, wspiera to przedsięwzięcie.

Fundacja DKMS istnieje w naszym kraju od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit, mająca na celu promowanie idei dawstwa szpiku i komórek macierzystych krwiotwórczych. To dzięki niej baza potencjalnych dawców stale rośnie. Niestety, co czterdzieści minut w Polsce pojawia się nowy pacjent, który dowiaduje się o swojej chorobie – nowotworze krwi, jak na przykład białaczka. W każdym wieku można zachorować, ale na szczęście również każdy może pomóc. Dla wielu chorych jedyną nadzieją na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy – jak podkreślają przedstawiciele DKMS.

Przez ostatnie 16 lat Fundacja zdołała zarejestrować więcej niż 2 miliony potencjalnych dawców. Niemniej jednak, z powodu ogromnej różnorodności genotypów, szanse na znalezienie genetycznego bliźniaka są skrajnie niskie. Szacunki wskazują, że nawet co piąty pacjent nie ma możliwości przeszczepienia, co często jest jedyną drogą do pełnego zdrowia.

Zespołowi Szkół Technicznych nr 1 w Chorzowie jest to dobrze wiadomo. Świadomość tej trudnej sytuacji motywuje ich do organizowania „Dnia Dawcy Szpiku”, mając nadzieję, że więcej osób zdecyduje się dołączyć do grona potencjalnych dawców.

Magdalena Wojtowicz, koordynatorka wolontariatu szkolnego w ZST 1 i organizatorka wydarzenia, podkreśla wagę wsparcia dla Fundacji DKMS. Jej zespół od kilku lat regularnie organizuje tę akcję, mając świadomość, jak trudno jest znaleźć odpowiedniego dawcę. Ich celem jest dać szansę na życie tym, którzy desperacko poszukują swojego genetycznego bliźniaka.

Podczas „Dnia Dawcy Szpiku”, wszyscy zdrowi ludzie między 18. a 55. rokiem życia będą mieli możliwość zarejestrowania się jako potencjalni dawcy. Wystarczy wypełnić formularz z podstawowymi danymi osobowymi i pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Chętni będą mogli również wesprzeć Fundację DKMS poprzez dobrowolny datek do puszki.

Wydarzenie odbędzie się:

– 21 marca 2024, w godzinach 8:00-14:00, w siedzibie Zespołu Szkół Technicznych nr 1, ul. Sportowa 23, Chorzów,
– Tego samego dnia, ale od godziny 15:00 do 19:00, będzie można odwiedzić salę gimnastyczną Stadionu Śląskiego (brama nr 8),
– Następnego dnia, 22 marca, akcja będzie trwała od godziny 12:00 do 19:00, również w sali gimnastycznej Stadionu Śląskiego (brama nr 8).