Opus Unicus z inicjatywą tworzenia łąki kwietnej jako symbolu głosu kobiet

Opus Unicus z inicjatywą tworzenia łąki kwietnej jako symbolu głosu kobiet

Fundacja Opus Unicus zapoczątkowała wyjątkowe przedsięwzięcie na Rondzie Praw Kobiet, polegające na stworzeniu łąki kwietnej. Cele tego projektu nie są bez powodu – łąka reprezentuje i podkreśla znaczenie głosu kobiet w przestrzeni publicznej. Wśród osób, które zasiali pierwsze nasiona na tym kwiecistym polu był m.in. prezydent Chorzowa, Szymon Michałek.

Podczas wydarzenia, które miało miejsce w czwartek 27 czerwca na ulicy Nomiarki, pod egidą Iwony Szoki, Prezes Fundacji Opus Unicus, rozpoczęto prace nad stworzeniem łąki kwietnej. Lokalizacja tego miejsca nie była wybrana przypadkowo – to właśnie ta łąka ma być symbolem obecności kobiet i ich głosów w przestrzeni publicznej.

Jak tłumaczy fundacja Opus Unicus na swoich stronach w mediach społecznościowych: „Głos Kobiet w przestrzeni publicznej powinien być kwestią naturalną, tak jak trawniki w wielu miejscach – wolne od kosiarek, pełne kwiatów, jakie znamy z czasów naszego dzieciństwa”.

Podczas inauguracji łąki kwietnej, pierwsze nasiona zostały zasiane. W wydarzeniu wziął udział prezydent Chorzowa Szymon Michałek, radna Rady Miejskiej Karolina Strzelczyk, dyrektor Wydziału Usług Komunalnych i Ekologii Zuzanna Kurczek, główny specjalista Wydziału Usług Komunalnych i Ekologii Zdzisław Moskal, a także przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta Mateusz Jankowski. Do akcji spontanicznie dołączyły również uczennice jednej ze szkół w Chorzowie, które akurat przechodziły obok ronda.

Zgodnie z przekazem fundacji w mediach społecznościowych: „Pragniemy, by kobiety, bez względu na wiek, czuły, że są częścią naszej społeczności, a ich gest, słowo, czyn, głos – ma realne znaczenie. Zmiany zawsze zaczynają się od drobnych kroków, prawie niezauważalnych, by stać się z czasem naturalnym elementem rzeczywistości”.