Modernizacja Roku 2023 dla Planetarium Śląskiego w Chorzowie

Modernizacja Roku 2023 dla Planetarium Śląskiego w Chorzowie

Planetarium Śląskie w Chorzowie, które przeszło gruntowną renowację i modernizację, zostało uznane za Modernizację Roku 2023 w kategorii publicznej użyteczności. Budimex, firma, która podjęła się tego zadania i zakończyła je w 2022 roku, otrzymała ten prestiżowy tytuł. Po dokonanej modernizacji, Planetarium Śląskie stało się jednym z najbardziej zaawansowanych miejsc tego typu w całej Polsce.

Śląskie Planetarium, usytuowane w Parku Śląskim w Chorzowie, to miejsce o niebywałym znaczeniu kulturowym. Zaprojektowane przez krakowskiego architekta Zbigniewa Solawy, rozpoczęło swoją działalność w grudniu 1955 roku, a budowa obiektu ruszyła już w lipcu 1953 roku. Sala projekcyjna mogła pomieścić do 400 widzów i była wyposażona w płócienny ekran o powierzchni 1000 metrów kwadratowych oraz zaawansowany technologicznie projektor firmy Carl Zeiss z Jena, który mógł naświetlić ponad 8000 gwiazd na sztucznym niebie.

Obserwatorium astronomiczne rozpoczęło swoją działalność w tym samym roku co planetarium, a jego główną atrakcją był największy refraktor w Polsce o średnicy 30 centymetrów. W ciągu kolejnych lat rozszerzano działalność Planetarium – w 1959 roku dodano stację sejsmologiczną, a w 1963 roku stację klimatologiczną. Mimo sześciu dekad nieustającej aktywności, budynek stał się zabytkiem.

Po ponad 60 latach eksploatacji, charakterystyczny budynek Planetarium Śląskiego wymagał poważnego remontu. W 2018 roku Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego powierzył ten obiekt firmie Budimex, która wygrała przetarg na jego modernizację. Ta ogromna inwestycja, wartą 80 milionów złotych, przyciągnęła uwagę zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich mediów. Wykonawca musiał sprostać licznych wyzwaniom, wykonując wszystkie prace pod bacznym okiem konserwatora zabytków.