Finansowe wsparcie dla "Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie" na jubileuszową wystawę od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Finansowe wsparcie dla "Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie" na jubileuszową wystawę od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Instytucja kulturalna, znana jako „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, zyskała finansowe wsparcie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ten prestiżowy grant przekazany został w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” na nadchodzący 2024 rok. Całkowita suma, wynosząca ponad 150 tysięcy złotych, będzie wykorzystana do przygotowania i realizacji wystawy jubileuszowej, która ma upamiętnić półwiecze istnienia tego znaczącego muzeum.

Planowana wystawa nosi enigmatyczny tytuł „To (nie) jest skansen” i ma za zadanie rozpocząć dialog na temat roli muzeów w społeczeństwie. Ekspozycja będzie prezentować proces tworzenia „Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie”, jego dotychczasową działalność oraz relacje z lokalnym środowiskiem. Ponadto, zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć bogactwo kulturowe polskiej wsi eksponowane na wystawie.

Zgodnie z komunikatem zamieszczonym na profilu „Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie”, celem wystawy jest także zwiększenie zaangażowania odbiorców. Chcą oni kontynuować budowę modelu muzeum partycypacyjnego, które tworzy wspólnotę wokół tradycji i jej materialnych dowodów. Wystawa będzie jednym z wielu działań zaplanowanych na rok jubileuszowy.