Ekstremalna sytuacja w mieście: pożar zniszczył dziesięć autobusów, kolejne osiem uszkodzone

Ekstremalna sytuacja w mieście: pożar zniszczył dziesięć autobusów, kolejne osiem uszkodzone

W wyniku nocnego pożaru, który wybuchł na przełomie niedzieli i poniedziałku, doszło do całkowitego spalenia dziesięciu autobusów. Dodatkowo, ogień uszkodził kilka innych pojazdów. W związku z tym incydentem, mieszkańcy mogą odczuć utrudnienia w komunikacji na niektórych liniach obsługiwanych przez Zarząd Transportu Miejskiego.

Służby ratunkowe zostały powiadomione o sytuacji o godzinie 2:20. Na miejsce niezwłocznie skierowano jednostki straży pożarnej z Bytomia, które otrzymały wsparcie od strażaków z Chorzowa i Świętochłowic oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Bytom Górniki. Łącznie, na miejscu zdarzenia interweniowało jedenaście zastępów straży i 38 ratowników, w tym 7 strażaków z plutonu gaśniczego w Chorzowie. Interwencja odbywała się na terenie parkingu należącego do prywatnego przewoźnika Pawelec, znajdującego się przy ulicy św. Elżbiety. Stwierdzono tam palenie się dziesięciu pojazdów, którymi były spalinowe autobusy.

– Nasze działania polegały na podawaniu dwóch prądów wody w celu ugaszenia płonących autobusów oraz dwóch dodatkowych prądów wody do obrony pozostałych jednostek znajdujących się na parkingu. W celu ochrony środowiska, obwałowaliśmy studzienki kanalizacyjne sorbentem, aby zapobiec przedostaniu się do kanalizacji ściekowej resztek paliwa – relacjonuje asp. Szymon Michalski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu. Po skończonych działaniach przeszukano teren i nie odnotowano żadnych osób poszkodowanych.

Informacje od Zarządu Transportu Metropolitalnego sugerują możliwe utrudnienia na liniach 51, 86, 199, 230 i M21 w poniedziałek. Przewoźnik Pawelec poinformował, że oprócz dziesięciu spalonych autobusów, osiem kolejnych zostało uszkodzonych. W związku z tym przewoźnik może mieć problemy z realizacją wszystkich połączeń zleconych przez ZTM. Na szczęście organizatorzy komunikacji miejskiej, współpracując z innymi przewoźnikami, podjęli już działania mające na celu zapewnienie realizacji połączeń, w tym wykorzystanie pojazdów rezerwowych od innych firm przewozowych. Nie wykluczono także możliwości przekazania części zadań przewozowych innym podmiotom.