Ekologiczna rewolucja w Parku Śląskim: Autonomiczny minibus Blees BB-1 łączy Żyrafę z Planetarium

Ekologiczna rewolucja w Parku Śląskim: Autonomiczny minibus Blees BB-1 łączy Żyrafę z Planetarium

Komunikacja w Parku Śląskim przejdzie ekologiczną transformację. Od 24 maja, goście parku będą mogli korzystać z usług autonomicznego minibusu Blees BB-1. Pojazd będzie kursował na trasie o długości trzech kilometrów – od Alei Żyrafy, przechodząc przez teren Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, aż do Planetarium w ramach Śląskiego Parku Nauki. Bezpłatne przejazdy będą dostępne do 21 czerwca.

Celem tego przedsięwzięcia jest sprawdzenie możliwości wykorzystania takich ekologicznych pojazdów w przyszłości. Blees BB-1 to samodzielnie poruszający się minibus, który nie generuje ani hałasu, ani emisji spalin. Jak podkreśla Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego, testowanie takiego rozwiązania pozwoli na lepsze zrozumienie potrzeb gości parku i ocenę sensowności wprowadzenia takich pojazdów do regularnej eksploatacji.

Autonomiczny minibus jest częścią planu na poprawę mobilności w parku, który zakłada eliminację ruchu samochodowego w jego centralnej części. Trwają już prace nad wyborem firmy, która dostarczy nowy system parkingowy oraz dostosuje infrastrukturę parku do nowych potrzeb.

Marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa, podkreśla ekologiczne aspekty wprowadzenia autonomicznego busa, zwracając uwagę na fakt, że Park Śląski nazywany jest Zielonymi Płucami Śląska i jest miejscem relaksu dla wielu mieszkańców regionu oraz gości z innych części kraju.

W ramach testowania nowego rozwiązania komunikacyjnego, przewidziano również badania satysfakcji pasażerów i gości parku. Przeprowadzi je Uniwersytet Śląski we współpracy z zespołem GZM.

Autonomiczny minibus Blees BB-1 będzie poruszał się z prędkością do 20 km/h. Pojazd zaprojektowano tak, aby mógł przewozić 15 osób. Wyposażono go w automatyczną rampę dla wózków oraz siedem miejsc siedzących. Trasa pilotażowa liczy około 3 kilometry i obejmuje kilka przystanków.

Pomimo planowanego startu dopiero 24 maja, pojazd pojawi się w parku już dwa tygodnie wcześniej, w celu kalibracji i programowania trasy. Blees BB-1 wyposażony jest w zaawansowany system jazdy autonomicznej, który pozwala na detekcję przeszkód i innych uczestników ruchu, a także dostosowanie prędkości do sytuacji na drodze. Monitorowanie wszystkich manewrów zapewnia moduł nadzoru. Podczas pilotażu, na pokładzie pojazdu będzie obecny lokalny operator, który w razie potrzeby może przejąć kontrolę nad minibusem.

Minibus Blees BB-1 to produkt gliwickiej firmy Blees sp. z o.o., która od 2019 roku pracuje nad pierwszym polskim autonomicznym minibusem. Firma tworzy rozwiązania wspierające zrównoważony rozwój miast i gmin. Promuje również ideę współdzielonego transportu i dąży do tego, aby jej projekty miały pozytywny wpływ na środowisko naturalne.