Dziesiątą edycję konkursu "Zielona Pracownia" wygrywa Szkoła Podstawowa nr 29 w Chorzowie

Dziesiątą edycję konkursu "Zielona Pracownia" wygrywa Szkoła Podstawowa nr 29 w Chorzowie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił wyniki dziesiątej edycji konkursu „Zielona Pracownia”, skierowanego do placówek oświatowych na terenie województwa śląskiego. Celem konkursu jest stworzenie projektów dedykowanych sal do nauki różnych dyscyplin naukowych, takich jak biologia, geografia czy chemia. Kryteria oceny to m.in. efektywne wykorzystanie przestrzeni, funkcjonalność, estetyka, kreatywność, innowacyjność i różnorodność pomocy dydaktycznych oraz sprzętu.

W dziesiątej edycji konkursu spośród 148 zgłoszeń docenionych zostało 70 najbardziej wartościowych i inspirujących propozycji. Każdy z laureatów otrzyma dofinansowanie na realizację swojego projektu. Jednym z szczęśliwców jest Szkoła Podstawowa nr 29 w Chorzowie, której autorami projektu są Agnieszka Pluta i Iwona Chrobot.

Iwona Chrobot, nauczycielka geografii w SP 29, wyjaśnia, że pomysł na modernizację sali przyrodniczo-geograficznej, która nie była remontowana od dwudziestu lat, pojawił się u dyrektorki szkoły. Projekt zakłada przystosowanie pracowni do nowoczesnych wymogów edukacyjnych, aby uczniowie mieli możliwość atrakcyjnego odkrywania tajników nauk przyrodniczych i geograficznych.

Choć szkoła już dwukrotnie starała się o dofinansowanie, to dopiero w tegorocznej edycji jej wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Na początek placówka otrzymała 12 tysięcy złotych na stworzenie projektu „Przyroda bez granic”, a następnie kolejne 48 tysięcy złotych na jego realizację.

Agnieszka Pluta, dyrektorka SP 29, zapewnia, że pierwszym krokiem będzie przeprowadzenie remontu sali. Planowane jest m.in. odmalowanie ścian oraz zakup mebli i sprzętu. Sala zostanie wyposażona w nowy monitor interaktywny, komputery i dodatkowe pomoce dydaktyczne. Uczniowie będą mieli też możliwość obserwacji roślin z różnych stref krajobrazowych na specjalnie przygotowanej ścianie wertykalnej.

Dyrektorka szkoły informuje również, że prace modernizacyjne rozpoczną się podczas wakacji. Pierwszym krokiem będzie zlecenie remontu profesjonalnej firmie, a następnie, we wrześniu, uczniowie będą mogli wziąć udział w nasadzeniach roślin. Cała społeczność szkolna czeka już na wizytę w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie 13 czerwca, gdzie odbędzie się uroczyste wręczenie nagrody głównej w konkursie.