Dzień wdzięczności rolników: XXIII Dożynki Województwa Śląskiego

Dzień wdzięczności rolników: XXIII Dożynki Województwa Śląskiego

20 sierpnia, niedziela, była dniem pełnym świętowania w Rudniku Wielkim, znajdującym się na terenie powiatu częstochowskiego. Odbyły się tam bowiem XXIII Dożynki Województwa Śląskiego – doroczne świętowanie rolników, podczas którego składają oni podziękowania za tego roczne plony i ofiarowują mieszkańcom owoc swoich trudów. Kolejki osób czekały na swoją kolej do stoisk zorganizowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Dożynki to nie tylko okazja do celebracji zebranych płodów ziemi, ale również chwila, aby w pełni docenić wyniki pracy rolników z regionu oraz bogactwo jego kultury. Tegoroczną edycję Wojewódzkiego Święta Plonów rozpoczęto od Mszą Świętą w intencji rolników – odprawioną przez Ks. Biskupa Antoniego Długosza, Biskupa Seniora Archidiecezji Częstochowskiej. Po zakończeniu mszy przyszedł czas na ceremonie powitalne oraz oficjalną i artystyczną część dożynek. Podczas nich wręczone zostały „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego” oraz tytuły „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Nie mogło również zabraknąć tradycyjnych obrzędów dożynkowych oraz dodatkowych atrakcji. Na miejscu obecne były prezentacje koron dożynkowych z różnych gmin województwa śląskiego, stoiska instytucji rolniczych i samorządowych, stowarzyszeń oraz Kół Gospodyń Wiejskich, które zaprezentowały lokalne specjały kulinarne i rękodzieło ludowe. Na scenie wystąpiły zespoły ludowe, Koła Gospodyń Wiejskich oraz znani z telewizji artyści – Kinga Kipigroch i Jacek Miernikiewicz, a także folkowy zespół „Kapela Górole”. Dodatkowym punktem programu było gotowanie na oczach publiczności z Remigiuszem Rączką oraz Rybacką Lokalną Grupą Działania „Jurajska Ryba”.

Wieczór uświetnił występ Tomasza Karolaka wraz z zespołem „Pączki w tłuszczu”, który stanowił zwieńczenie dożynkowego dnia. Za organizację wydarzenia odpowiadało Województwo Śląskie, Powiat Częstochowski, Gmina Kamienica Polska, Śląska Izba Rolnicza oraz GOKSiR Kamienica Polska.