Dolina Górnika – zielona oaza w sercu Maciejkowic

Dolina Górnika – zielona oaza w sercu Maciejkowic

Miejscowi mieszkańcy na co dzień nazywają Dolinę Górnika potocznym określeniem „Liga”. Ta zwyczajowa nazwa ma swoje korzenie prawdopodobnie w bliskim sąsiedztwie nieistniejącego już stadionu piłkarskiego K.S. Chorzowianka. Współcześnie Dolina Górnika to rekreacyjny kompleks o powierzchni około 10 ha, ulokowany w miejscu, gdzie krzyżują się ulice Główna i Wiejska, w malowniczych Maciejkowicach. Naturalne otoczenie Doliny uzupełnia Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Żabie Doły.

Historia tego miejsca sięga lat 1952-1953, kiedy to zostało założone częściowo na odzyskanych po przemyśle terenach. Początkowo pod opieką kopalni Chorzów (później Barbara-Chorzów), co tłumaczy nazwę Dolina Górnika. Jednym z jej charakterystycznych elementów jest stalowa brama powitalna, widoczna od strony ulicy Wiejskiej. W jej sąsiedztwie można dostrzec starodawny wagonik kopalniany. Dalej rozciągają się główne atrakcje Doliny – dwa stawy, połączone ze sobą romantycznym kanałem, nad którym przerzucony jest malowniczy mostek.

Stawy stanowią niemal 4 ha powierzchni całego kompleksu i ich głębokość waha się od 1 do 2,5 metra. To idealne miejsce dla chorzowskich miłośników wędkowania. Dziś działa tam licencyjne łowisko „Liga” z licznymi stanowiskami wędkarskimi. Kąpiel w stawach jest niestety zabroniona, nie bez powodu, jako że woda jest zamulona poprzez obecność dużej liczby ryb oraz płazów. Przyjemne ścieżki spacerowe i rowerowe prowadzą obok stawów, a na ławkach rozmieszczonych wzdłuż nich można odpocząć.

W pobliżu jednego ze stawów i bramy powitalnej znajduje się czynna restauracja „Bartek” – jedyne takie miejsce w Dolinie Górnika. Oferuje ona smaczne i niedrogie posiłki oraz zimne napoje. Poza tym jest tu także plac zabaw dla dzieci oraz plenerowa siłownia. Możliwość zapalenia ogniska umożliwia przygotowanie własnego posiłku na świeżym powietrzu.