Chorzowskie Muzeum Hutnictwa otwiera drzwi dla gości podczas kwietniowej "Szychty z kowalem"

Chorzowskie Muzeum Hutnictwa otwiera drzwi dla gości podczas kwietniowej "Szychty z kowalem"

Zapraszamy do odwiedzenia Chorzowskiego Muzeum Hutnictwa na kwietniową edycję „Szychty z kowalem”. Podczas tego wydarzenia będziemy mieli okazję ponownie usłyszeć dźwięk pracy młota Beche, tym razem przedstawiony w sposób bardziej domowy. Dodatkowo, zwiedzający będą mogli zapoznać się z ekspozycją stałą oraz wziąć udział w twórczych warsztatach rękodzielniczych.

„Szychta z kowalem” to inicjatywa, która rozpoczęła się w lutym i jest regularnie organizowana przez Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Cykl ten odbywa się jeden wybrany niedzielny dzień miesiąca, a jego głównym elementem jest rytmiczny koncert dźwięków generowany przez pracujący młot Beche, który ma miejsce w ramach wystawy „Królestwo Żelaza”.

Niebawem będzie kolejna okazja, aby usłyszeć tę unikalną symfonię generowaną przez pracę kowala. Tym razem będzie to opisane bardziej rodzimym językiem, co pozwoli na jeszcze lepsze zrozumienie procesu.

W oficjalnym oświadczeniu Muzeum czytamy: „Przygotowaliśmy dla Was kwietniową Szychę z kowalem! Tym razem będzie mowa o pracy młota Beche w naszym, lokalnym języku. Do prezentacji pracy tej maszyny dołączą zwiedzanie wystawy „Królestwa Żelaza” w języku śląskim oraz warsztaty rękodzielnicze. Pamiętajcie, że kowale to prawdziwi mistrzowie swojego rzemiosła”.

Z szacunkiem dla tych zdolnych specjalistów, organizatorzy przygotowali szereg warsztatów mających na celu rozwijanie nie tylko manualnych umiejętności uczestników, ale także ich kreatywności.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 14 kwietnia. Poniżej prezentujemy pełny harmonogram:

POKAZ PRACY MŁOTA: 13:30 | 14:15 | 15:00 | 15:45 | 16:30 | 17:15

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE STAŁEJ: 13:00 | 15:15

WARSZTAT I: BROSZE I INKSZE ÔZDOBY – warsztaty tworzenia hutniczych broszek – godz. 14:00

WARSZTAT II: AUSGABA Z WERKU – warsztaty tworzenia narzędzi kowalskich z pomocą różnych technik – godz. 15:00

WARSZTAT III: ÔGYŃ W KABZI! – warsztaty tworzenia hutniczych breloków – godz. 16:00