Chorzów walczy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski! Szósta edycja akcji "Rowerowa Stolica Polski" już trwa

Chorzów walczy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski! Szósta edycja akcji "Rowerowa Stolica Polski" już trwa

W tym roku, jak co czerwiec, miasta z całej Polski rywalizują o miano Rowerowej Stolicy Kraju. Każdy może dołączyć do walki i wspomóc swoje miasto, a dla tych, którzy będą szczególnie aktywni, Chorzów przygotował specjalne nagrody. To już szósta odsłona inicjatywy pod nazwą „Rowerowa Stolica Polski”, której twórcą jest Miasto Bydgoszcz. Zasady są proste – kolarze muszą zainstalować bezpłatną aplikację Aktywne Miasta i wybrać miasto, na rzecz którego będą zdobywać kilometry.

Rywalizacja rozpoczęła się 1 czerwca i wzięło w niej udział ponad 90 miast i gmin z całego kraju, w tym oczywiście Chorzów. Aplikacja umożliwiająca śledzenie przebytych dystansów oferuje również wiele innych przydatnych funkcji, które można wykorzystać za darmo.

– Możemy dołączyć do istniejących grup lub tworzyć nowe z kolegami z pracy lub przyjaciółmi. W zakładce „instytucje” już utworzono grupę „Urząd Miasta Chorzów”. Dzięki aplikacji możemy śledzić przebyty dystans, czas, spalone kalorie i trasy, a nasze osiągnięcia publikować na portalach społecznościowych – mówią osoby odpowiedzialne za koordynację akcji w Chorzowie.

Nie ma znaczenia, czy trasa, którą przemierzamy jest w naszym mieście czy poza nim – ważne, że wybieramy Chorzów z listy miast w aplikacji. Miasto, które wygra rywalizację otrzyma tytuł „Rowerowej Stolicy Polski”. Co ciekawe, liczba przejechanych kilometrów będzie dzielona przez liczbę mieszkańców danego miasta. To sprawi, że zwycięstwo przypadnie najbardziej aktywnym, a nie najbardziej zaludnionym miejscom!

Trzech najlepszych kolarzy i trzy najlepsze kolarki z Chorzowa otrzymają nagrody od prezydenta miasta, a każdy, kto pokona przynajmniej 1000 km (osoby powyżej 16 roku życia) lub 500 km (osoby poniżej 16 roku życia), otrzyma wyróżnienie. Akcja potrwa do 30 czerwca.

Czerwiec to doskonały miesiąc dla miłośników rowerów, co można zauważyć po licznych imprezach dla fanów tego sportu. 9 czerwca z placu przy hospicjum w Chorzowie rusza 10. Rowerowy Rajd Nadziei, organizowany przez to hospicjum oraz Chorzowski Klub Rowerowy. Rajd zakończy się piknikiem rodzinnym w Skansenie, a start zaplanowano na godzinę 11:00.

23 czerwca z Parku Śląskiego (przy Pelikanach) odbędzie się rajd do Gliwic z okazji Śląskiego Święta Rowerzystów. Więcej informacji na ten temat zostanie podanych w najbliższym czasie.

Szczegółowe informacje na temat akcji Rowerowa Stolica Polski można znaleźć na stronie organizatora.