Będą sprawdzane deklaracje śmieciowe i sposób w jaki mieszkańcy segregują odpady

Będą sprawdzane deklaracje śmieciowe i sposób w jaki mieszkańcy segregują odpady

W Chorzowie rozpoczęła się akcja sprawdzania czy mieszkańcy prawidłowo segregują odpady oraz czy deklaracje odpadowe są aktualne. Celem całego przedsięwzięcia jest wykrycie i usunięcie luk w systemie oraz wyeliminowanie konieczności płacenia mieszkańców za nieprzestrzeganie zasad przez ich sąsiadów.

Ceny za wywóz odpadów w ostatnich latach mocno wzrosły. Opłata za korzystanie ze środowiska wzrosła o kilkaset procent. Droższe są również energia oraz paliwo. Rząd wprowadził też nowe przepisy, w związku z czym samorządy musiały podnieść ceny opłat za śmieci. W Chorzowie mieszkańcy płacą 26,90 zł miesięcznie za segregowane odpady. W porównaniu do Będzina, w którym trzeba zapłacić aż 36 zł to nie tak dużo. Jednak cena jest i tak dużo wyższa niż jeszcze kilka lat temu. Głównym problemem jest fakt, że są osoby, które płacą stawkę za segregowane odpady, a tego nie robią. Niestety winę za to ponoszą również inni mieszkańcy.

Dlatego miasto postanowiło przeciwdziałać takim praktykom i zwiększyło kontrole. Przeprowadzają je strażnicy miejscy oraz pracownicy Wydziału Usług Komunalnych i Ekologii. Sprawdzają w jaki sposób są segregowane odpady oraz czy liczba osób w gospodarstwie domowym zgadza się z tą wpisaną na deklaracji śmieciowej. Dlatego warto sprawdzić, czy wszystko zgadza się ze stanem faktycznym.